Příčiny vysokého cukru v krvi
Jedná se především o tyto faktory:
- Neúčinná léčba cukrovky – na vině může být pacient, když neužívá doporučované léky nebo porušuje dietu, nebo lékař, který naordinuje nevhodnou či nedostatečnou léčbu.
- Nedodržování dietních a režimových opatření pacientem – dieta je zásadní a nenahraditelnou součástí léčby.
- Relativní nedostatek inzulinu – dochází k němu nejčastěji u pacienta s diagnózou diabetes mellitus 1. typu, a to například při chybné aplikaci inzulinu inzulinovým perem nebo pumpou.
- Nerozpoznaná, dosud nediagnostikovaná, a tudíž neléčená cukrovka.
- Dekompenzace (zhoršení stavu) u jinak dobře léčené cukrovky – zhoršení může nastat z různých důvodů, například vlivem stresu, vlivem horečnatého onemocnění, virózy nebo jiné infekce, důvodem může být rovněž užívání dalších léků, které zvyšují hladinu krevního cukru, například kortikoidů.
Hodnota cukru v krvi u zdravého člověka
Normální hodnota glykemie, tedy glukózy v plazmě žilní krve, je do 5,6 mmol/l (milimolů na litr), zvýšená hodnota je 5,6–7,0 mmol/l, při hodnotách nad 7,0 mmol/l se jedná o diabetes mellitus (cukrovku). Ovšem pozor, toto měření je nutné opakovat minimálně dvakrát a v různých časových intervalech. Všechny hodnoty nad 5,6 mmol/l nalačno lze považovat za zvýšení glykemie. Hyperglykemie dosahující hodnot nad 15–20 mmol/l je nutno řešit neodkladně.
Dlouhodobý cukr: Hladina dlouhodobého cukru (HbA1c) by měla být alespoň pod 53 mmol/mol, ideálně pod 48 mmol/mol, jako mají lidé bez diabetu. U některých pacientů (pokud se léčí se srdcem nebo mají vyšší riziko hypoglykemií) může být individuálně stanovena hladina vyšší, obvykle kolem 60 mmol/mol.
Diabetes mellitus může být diagnostikován třemi různými způsoby:
- přítomnost klasických příznaků cukrovky + náhodná glykemie ≥ 11,1 mmol/l
- glykemie nalačno ≥ 7,0 mmol/l
- glykemie ve 120. minutě oGTT ≥ 11,1 mmol/l
Glykemie mezi 5,6 a 6,9 mmol/l (takzvaná hraniční glykemie nalačno) vyžaduje vyšetření pomocí oGTT (orálního glukózového tolerančního testu). Hodnota 6,7 mmol/l může signalizovat takzvaný prediabetes, který za určitých podmínek lze léčit jako diabetes mellitus nasazením metforminu, což je lék první volby.
Příznaky hyperglykemie
Hyperglykemie je stav, který způsobuje nežádoucí cévní změny v organismu. Zvýšená glukóza v krvi způsobuje změny buď mikroangiopatické (dochází k poškození drobných cév s následkem postižení očí, nervů nebo ledvin) nebo makroangiopatické (poškozeny jsou větší cévy a postupně dochází k narušení krevního zásobení různých orgánů). Následkem poškození větších cév vznikají takzvané kardiovaskulární (srdečněcévní) choroby, jako je mozková mrtvice (neboli cévní mozková příhoda, nověji pak nazývaná jako ischemická choroba centrálního nervového systému), ischemická choroba srdeční (často se srdečním infarktem) a ischemická choroba dolních končetin.
U pacientů s diabetem 2. typu vzrůstá riziko kardiovaskulárních chorob dvoj- až čtyřnásobně oproti nediabetické populaci. Na vině jsou změny na větších cévách způsobené právě hyperglykemií. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stoupá tedy úmrtnost i onemocnění ischemickou chorobou srdeční u mužů i žen s cukrovkou. Výše uvedené změny postihují muže i ženy s diabetem stejnou měrou, vznikají už v mladším věku, a to rychleji než u nediabetiků. Postihují nejen velké cévy, ale i menší cévy po celém těle. Hyperglykemie je jednoznačně nezávislým rizikovým faktorem úmrtnosti na srdečněcévní onemocnění.
Hlavními příznaky hyperglykémie jsou:
- žízeň
- nauzea až zvracení
- bolesti břicha
- časté močení
- dehydratace
- nejasné vidění
- hluboké rychlé (Kussmaulovo) dýchání
- acetonový zápach z úst
- nízký krevní tlak (hypotenze)
- podrážděnost
- únava, spavost až letargie
Rychlá pomoc je nutná v případě, že po změření glykemie zjistíte hyperglykemii. Je nutné podat krátkodobý inzulin (dle instrukcí lékaře) a pak opět změřit glykemii. Pokud neklesá, obraťte se na odbornou pomoc lékaře.
Účinná léčba hyperglykemie:
- musí být komplexní a rozumně vedená
- musí zachovávat individuální přístup k pacientovi (každý člověk je jedinečný)
- musí dosáhnout cílových hodnot glykemie (cukru v krvi) a udržet je trvale
- musí odstranit nebo alespoň snížit všechny ovlivnitelné rizikové faktory
- musí dosáhnout cílových hodnot glykemie nalačno, po jídle, takzvaného glykovaného hemoglobinu, a to při minimalizování nebo chybění hypoglykemií (příliš nízká hladina krevního cukru)
- musí dojít ke snížení nadváhy nebo obezity
- pacient musí dodržovat dietní opatření a pravidelnou vhodnou pohybovou aktivitu
- pacient musí přestat kouřit
- musí být dosaženo cílových hodnot krevního tlaku a hodnot všech krevních tuků – celkového cholesterolu, triglyceridů, HDL a LDL cholesterolu
- pacient musí pravidelně užívat doporučované léky
- musí být navozena aktivní plnohodnotná spolupráce pacienta a jeho odborného lékaře, která zahrnuje pravidelné kontroly (dosažení cílových hodnot glykemie a glykovaného hemoglobinu, krevního tlaku, tělesné hmotnosti, laboratorních ukazatelů, správné využití možnosti selfmonitoringu – sebesledování pacienta)
Dieta
Čím zdravěji a pravidelněji se budete stravovat, tím lepší kompenzace diabetu dosáhnete a tím lepší bude prevence možných pozdních komplikací způsobených tímto onemocněním. Základem diety při diabetu je pravidelná strava, rozložená do 5–6 porcí co 2–3 hodiny během celého dne, aby se zamezilo výkyvu glykemie. Dieta při cukrovce v sobě zahrnuje doporučené množství sacharidů, které stanoví ošetřující lékař podle váhy a zdravotního stavu. Diabetická dieta je dána podle množství sacharidů (uhlovodanů, cukrů), které se rovnoměrně rozdělí do celého dne. Snídaně, oběd a večeře obsahují větší dávku sacharidů, zatímco svačiny menší.
Správný poměr složek by měl být následující:
- sacharidy 45–60 % denního příjmu
- bílkoviny 10–20 % denního příjmu
- tuky 20–30 % denního příjmu
K tomu je nutné připočítat dostatek vitamínů a minerálních látek, které by měly pocházet hlavně z přírodních zdrojů.
Strava by měla být výživná a pestrá, měla by obsahovat všechny složky potravy. V jídelníčku by se měla vyskytovat zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, mléčné výrobky, bylinky, ořechy, semínka, ryby a libové maso. Jako sladidlo je vhodná stévie a ovoce.
U začínající cukrovky (prediabetes) je vhodné řídit se stejnými pravidly jako u cukrovky druhého typu. Diabetický jídelníček by měl být sestaven s ohledem na pravidla, která se vztahují k této stravě. Nutné je také zhubnout na optimální váhu.
Při dietě při cukrovce byste se měli řídit těmito pravidly:
- Jezte 5–6x denně, nejlépe ve stejnou dobu.
- Diabetický jídelníček by měl být pestrý a vyvážený.
- Jezte hodně zeleniny a ovoce.
- Nejvhodnější úpravou potravin je vaření, dušení a grilování.
- Jezte potraviny hlavně z vhodné kategorie.
- Omezte sladkosti, přesolené, tučné a další nevhodné potraviny.
- Pijte hodně vody.
- Snažte se zhubnout, pokud máte nadváhu nebo obezitu.
- Věnujte se pravidelně pohybu.
Glykemický index (GI) udává, jak rychle v krvi stoupne hladina glukózy a inzulinu po konzumaci potravin, které obsahují sacharidy, a jak rychle organismus využije přijatou glukózu. Potraviny mohou mít nízký glykemický index (do 55), střední (56–69) nebo vysoký (od 70). Jakmile sníte potravinu s vysokým glykemickým indexem, prudce se zvýší hladina glukózy v krvi a poté rychle klesne. Při tomto procesu se do krve vyloučí mnoho inzulinu. Pokud ale sníte potravinu s nízkým glykemickým indexem, hladina glukózy stoupne postupně a postupně také klesá. Potraviny s nízkým glykemickým indexem by měli vyhledávat nejen diabetici, ale i lidé, kteří diabetes nemají, protože slouží jako prevence rozvoje tohoto onemocnění.
Vhodné potraviny
- ovoce – bez omezení, s omezením pouze příliš sladké ovoce (banány, švestky, mango a podobně)
- zelenina – jakákoliv, s omezením většího množství mrkve a červené řepy
- maso – libové maso (kuřecí, krůtí, vepřové, hovězí), vždy odstranit kůži a přebytečný tuk, šunka
- ryby – sladkovodní i mořské, možno i tučné ryby
- vejce – bílek bez omezení, žloutek maximálně dvakrát týdně
- mléko a mléčné výrobky – spíše nízkotučné sýry, tvarohy, sýry, sladké jogurty pouze v dia verzi, bílé jogurty
- sacharidy – celozrnné pečivo nebo grahamové, brambory v menším množství, celozrnné těstoviny, neloupaná rýže
- vláknina – celozrnné výrobky, vločky, klíčky
- luštěniny
Nevhodné potraviny
- cukr, med, marmeláda, kompoty
- sladkosti – čokolády, sušenky, oplatky
- pekárenské výrobky – sladké pečivo, cukroví, zákusky, dorty, bílé pečivo, knedlíky
- tučné mléčné výrobky – tučné sýry, tučné mléko, tučný tvaroh
- smažená jídla – smažený sýr, řízky, hranolky, krokety, chipsy
- tučná jídla – slanina, uzeniny
- přesolené potraviny – tyčinky, keksy, chipsy
- tučná masa
- •živočišné tuky – sádlo, máslo
- slazené nápoje
- alkohol
Nápoje
- Mezi vhodné nápoje se řadí voda, neslazené čaje a neslazené minerální vody. Lze pít neslazenou kávu. Je možné vypít i sklenici vína nebo piva téměř každý den. Doporučuje se vypít asi dva litry tekutin denně (káva a alkohol se do tohoto příjmu nepočítají).
- Nevhodný je tvrdý alkohol, víno nebo pivo ve větším množství, slazené nápoje a také nápoje se sladidly.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Eli