Náběh na cukrovku
Úplně se cukrovka dopředu předpovědět nedokáže, ale dají se odhalit určité rizikové faktory, které její riziko zvyšují, a podle toho udělat preventivní opatření. Nejlepší prevencí je zdravé stravování a dostatek pohybu.
Nebezpečné jsou potraviny se zbytečně vysokým obsahem soli a glutamátu, které podporují další chuť k jídlu, ale hlavně s vysokým obsahem cukrů (sacharidů – škrobů) a tuků, které zbytečně zvyšují příjem energie, kterou nepotřebujete.
Cukrovka je do určité míry dědičná (1. typ), ale do velké míry je ovlivnitelná tím, jak se chováme, jak žijeme.
Chyby:
- Jíte málo komplexních sacharidů = škrobů, které se ve střevě dlouhou dobu štěpí a vstřebávají.
- Dostanete hlad a vezmete si něco sladkého. Jídlo je sladké, protože obsahuje jednoduché, rychle vstřebatelné cukry. Úleva přichází okamžitě.
- Na rychlé zvýšení cukru v krvi reaguje slinivka vyplavením inzulinu. Množství inzulinu může být i mírně vyšší, než je obvyklé, mezi lidmi jsou rozdíly.
- Cca za 1–2 hodiny jsou rychlé cukry kompletně vstřebány a spotřebovány, cukr v krvi klesá. Dlouhodobé cukry v rezervě nemáte, jíte jich málo nebo žádné. Inzulin stále působí a je ho v krvi pořád dost, protože tělo čekalo, že cukrů (vývojově těch komplexních) sníte přece jen trochu více.
- Dostáváte příšerný hlad, musíte si vzít sladké, protože po něm přijde rychle úleva. A cyklus se opakuje opět od bodu 1.
Řešení
Pravidelně jezte 1–2 krajíčky chleba, můžete si upéct i vlastní bezlepkový. Vyzkoušejte to, je velmi pravděpodobné, že se vám výrazně uleví a budete méně unavení a podráždění.
Cukrovka typu 1
Cukrovce 1. typu se nedá předcházet. U diabetu 1. typu je nutná pravidelná aplikace inzulinu, a to dokonce několikrát denně. K tomu slouží injekce (inzulinové pero), které se aplikuje v oblasti paží, stehna nebo břicha. Jestliže je hladina glukózy v krvi kolísavá, pak je nutná inzulinová pumpa. Ta stabilně dodává do těla potřebnou dávku inzulinu.
Příčiny cukrovky 2. typu
Jak jednoduše charakterizovat příčiny vzniku cukrovky 2. typu? Asi takto: Inzulinu vzniká dostatek, u někoho dokonce nadbytek, ale buňky v našem těle nereagují, neslyší na jeho pobídky přijímat glukózu z krve.
Cukrovce 2. typu je možno předejít vhodným jídelníčkem, sportem a správným denním režimem. Když už se cukrovka objeví, je nutno ji včas diagnostikovat. Podle toho se vybírá ta nejlepší léčba. Kromě medikamentů provází léčbu také dieta a pravidelná pohybová aktivita.
Počáteční příznaky jsou: únava, malátnost, ospalost, žízeň, sucho v ústech, noční pocení, zvýšená chuť k jídlu, nadměrné množství moči, glukóza v moči, občasná necitlivost končetin, brnění končetin, suché, rozpraskané rty, svědění kůže, průjem.
Příčiny cukrovky 2. typu:
- nadváha, obezita, přejídání;
- špatná strava, převaha jednoduchých cukrů ve stravě (rychle se vstřebají ze střev do krve, čímž doslova vyletí hladina cukru);
- nadměrná konzumace cukru, mouky, cukrovinek, cukrářských výrobků, sladkostí, sušenek, piškotů, bonbonů, arašídového másla, nugety, nutely, džemů, marmelády;
- konzumace smažených pokrmů (sádlo, lůj);
- někteří odborníci vidí příčinu i v překyselení organismu;
- nedostatek pravidelného pohybu, sportu;
- selhání ledvin, které doprovází snížené působení inzulinu na buňky (cukrovka 2. typu, do buněk jde z krve méně glukózy), tedy hromadění glukózy v krvi a z ní plynoucí zvýšení lipidů v krvi;
- příušnice (zduřelé příušní žlázy, horečka, bolest při otevírání úst, malátnost);
- Cushingův syndrom (nadváha, ukládání tuku v břiše, krku, tvářích, strie, řídnutí kostí, poruchy menstruace, ztráta sexuálního libida);
- Turnerův syndrom (malý vzrůst, ženská neplodnost, široký hrudník, široký krátký krk);
- léky – glukokortikoidy (ovlivňují imunitu, kůži, dýchací cesty, hospodaření s živinami, minerály, ovlivnění cév, ledvin, zažívací soustavy, nálady), antipsychotika, neuroleptika, imunosupresivum Takrolimus.
Příznaky, které mohou poukazovat na výskyt cukrovky
Příznaky cukrovky většinou ihned nepoznáme. Často probíhají skrytě, popřípadě jsou snadno zaměnitelné s jinou nemocí.
Obecné příznaky:
- Žízeň a časté močení: Když se zvyšuje hladina cukru v krvi, ledviny neumí udržet cukr a pouští jej zpátky do moči. Nadbytek glukózy s sebou bere také molekuly vody, a čím vyšší hladina glykemie, tím větší je množství moči. Jste nuceni hodně pít a tím pádem chodit často močit.
- Únava a úbytek na váze: Inzulin pomáhá vstupovat glukóze do buněk. Jestliže se glukóza nedostane do buňky, začínáte trpět nedostatkem vnitřní energie. Takže vám začíná chybět elán a jste unavenější než obvykle. Cítíte se celkově malátní, bez chuti do života a objevuje se také úbytek hmotnosti.
- Acetonový dech: U neléčené choroby můžete cítit acetonový dech. Je totiž ovlivněna látková výměna, a proto je mnohdy z úst diabetiků cítit acetonový zápach.
- Poruchy vědomí: Když cukrovka není léčená, příznaky se postupně zhoršují. Nemocní jedinci mohou vypadat zmateně a mnohdy působí až opile. Dostavují se bolesti břicha, nechutenství. Často si lidé myslí, že jde o obyčejnou chřipku a snaží se ji vyléčit. Varovným příznakem cukrovky může být také letargie, nezájem, velká slabost, prudké dýchání, a někdy dokonce stav bezvědomí – diabetické kóma. V tom nejhorším případě se může objevit také smrt.
Cukrovkář se musí naučit vyrovnat hladinu cukru v krvi a možné výkyvy minimalizovat. Je důležité konzumovat jídelníček s nízkým glykemickým indexem.
Vhodné potraviny:
- ovoce
- zelenina
- luštěniny
- nízkotučné mléčné výrobky
- libové maso
- celozrnné pečivo
Je nutno omezit jednoduché cukry a živočišné tuky. Dále vylučte alkoholické nápoje, zvyšte příjem vlákniny, vitamínů a minerálů. Je nutno denně vypít minimálně litr a půl neslazených nápojů. K tomu přidejte pravidelný pohyb, ať už to je chůze, cvičení nebo jízda na kole.
Je dobré pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. K tomu slouží pravidelné kontroly u lékaře. Dobré je také pravidelně si měřit hladinu glykemie doma. Diabetes je poměrně běžnou nemocí, a když jej budete mít pod kontrolou, dá se s ním celkem bez problému žít.
Cukrovku úplně vyléčit není možné. Ale dlouhodobě ji držet pod kontrolou lze. Ani bylinky bohužel nefungují. Novou skupinou léků jsou glifloziny, které snižují krevní cukr u pacientů s diabetem tím, že se cukr vyloučí v moči. Tento princip je v diabetologii zcela nový a zdá se, že tato léčba bude mít v budoucnu velký potenciál.
Ve vyšším věku stoupá riziko onemocnění diabetem. Doporučuje se tedy pravidelně, nejméně 1x za rok, podstoupit u praktického lékaře vyšetření krve a zjistit stav glukózy v krvi. Nástup diabetu se takto včas zachytí.
Test na diabetes
Diabetes Test (domácí test na cukrovku) je efektivní test k včasné detekci abnormální hladiny cukru v krvi, která může být příznakem cukrovky nebo jiných zdravotních problémů. Jeho cena se pohybuje kolem 199 Kč za 2 ks.
Hodnota cukru v krvi u zdravého muže
Hladina cukru v krvi, odborně glykemie, udává koncentraci cukru v krvi. Cukry (neboli sacharidy) jsou základním zdrojem energie pro lidské tělo. Regulačními mechanismy je glykemie udržována v úzkém rozmezí, díky čemuž je zajištěn dostatečný přísun energie pro tělo a zároveň nedochází k poškození orgánů sníženou nebo zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Glykemie je tělem regulována v úzkém rozmezí, u dospělého muže je to 3,9–5,6 mmol/l při odběru krve nalačno. Pokud hodnota glykemie klesne pod spodní hranici (3,3 mmol/l), začnou se rozvíjet příznaky nízké hladiny cukru v krvi (odborně hypoglykemie) a při velmi nízké glykemii může vzniknout až hypoglykemické kóma.
Při dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi (nad 7 mmol/l) dochází k rozvoji cukrovky (diabetu mellitu). Při vysoké hladině glukózy v krvi (odborně hyperglykemie) může dojít až k hyperglykemickému kómatu.
Hladina cukru v krvi – tabulka
Tabulka rozsahů hodnot krevního cukru při odběru na lačno (krev odebraná ze žíly) pro muže
Rozsah [mmol/litr] | Stav |
< 3,3 | hypoglykemie – nebezpečné! |
3,9–5,5 | normální hladina cukru |
> 5,5 | glykemie – zvýšená hladina cukru |
Hodnoty nad 7 mmol/litr signalizují cukrovku – hyperglykemie!
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Sachs