Souvisí dna s cukrovkou?
Obě tato onemocnění vznikají v důsledku nadváhy či obezity, špatné životosprávy a snížené pohybové aktivity. Proto je pro léčbu obou onemocnění základním doporučením mírná redukce hmotnosti, asi o 5–10 % z původní váhy.
Cukrovka 2. typu je stav, kdy vlivem nadváhy či obezity, ale i na podkladě genetické predispozice, nedokáže tělo správně zpracovat cukr v krvi. Je to dáno tím, že hormon inzulin se nedokáže skrz vrstvu tuku kolem buněk dostat k inzulinovému receptoru, a tím nedojde k otevření vstupu do buňky a následnému zpracování cukru v krvi. Tento cukr posléze začne měnit vlastnosti cév. Společně s vysokým cholesterolem a vysokým krevním tlakem může dojít k časnému rozvoji cévních a srdečních chorob.
Dna je onemocnění kloubů, které vzniká v důsledku zvýšené kyseliny močové v krvi. Její množství v těle je dáno příjmem purinů z potravy, ale také vlastní produkcí. Pokud dojde k překročení hranice rozpustnosti kyseliny močové v tělních tekutinách nad určitý limit, tak začne krystalizovat. Tyto krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních. Dna vzniká nejčastěji u mužů mezi 40. a 50. rokem života. Příčinou vzniku dny může být kromě obezity a vysoké hladiny kyseliny močové také častá změna teploty či dlouhodobá traumatizace kloubu.
V minulých letech se doporučovalo vyřadit ze stravy chřest, hrášek, růžičkovou kapustu, červenou řepu, luštěniny a houby kvůli tomu, že obsahují velké množství purinů. Výzkum publikovaný v roce 2012 ale neprokázal žádnou souvislost mezi příjmem těchto potravin a rizikem vzniku dny. Může to být proto, že prospěšné látky (například vláknina) v těchto potravinách mohou kompenzovat vyšší obsah purinů. Ten je v těchto nízkokalorických a zdraví prospěšných potravinách mnohem nižší než v tučném mase, uzeninách a alkoholu.
Hodnoty urea
Urea je konečný produkt odbourávání bílkovin, přesněji aminodusíku aminokyselin. Stanovení koncentrace urey se používá hlavně pro posouzení funkce ledvin a úrovně katabolismu proteinů.
- Muži: 2,8–8,0 mmol/l
- Ženy: 2,0–6,7 mmol/l
- Moč: 167–583 mmol/24 h
Dieta při dně a při cukrovce
Máte-li dnu, omezte nebo vynechte poživatiny jako vnitřnosti, mladou drůbež, uzeniny, masové vývary a silné vývary a šťávy, mořské ryby, slanečky, sardinky, hrách, čočku, fazole, špenát, chřest, zelený hrášek, fíky, čokoládu, kakao, černý čaj, kávu, alkoholické nápoje. Na cukrovku se snažte dodržovat nízkokalorickou dietu – doporučuje se dieta cílená na 175 g sacharidů. Nutné je tedy dodržovat dávky sacharidových potravin a jíst pravidelně. Tato dieta je zároveň redukční dietou. Z tuků vybírejte raději ty, které jsou rostlinného původu, doporučuje se olivový olej a ztužené pokrmové tuky místo másla. Na pálení žáhy je vhodné mléko.
Dietní doporučení při onemocnění diabetem a dnou:
- Jezte pravidelně 3–6x denně – svačiny zařazujte, pokud máte mezi hlavními jídly velký hlad a poté konzumujete velké porce. Svačiny jsou také vhodné pro jedince, kteří vstávají brzo do práce či mají pracovní podmínky náročnější.
- Snídejte půl hodiny od probuzení, večeřte 2 hodiny před spaním.
- Vyřaďte bílé pečivo – rohlíky, housky a veky. Vhodnější je žitný, žitno-pšeničný a celozrnný chléb, grahamové pečivo a knäckebroty.
- Jezte dostatečné množství zeleniny a ovoce. Minimální příjem by měl být 500 g za den – 300 g zeleniny a 200 g ovoce.
- Omezte tuky živočišného původu (tučné maso, sádlo, máslo, plnotučné mléčné výrobky a sýry), preferujte rostlinné tuky (olivový olej, avokádo, nesolené a nepražené ořechy).
- Omezte porce příloh u hlavních jídel – talíř si rozložte na třetiny, z čehož 1/3 bude obsahovat sacharidovou přílohu (brambory, luštěniny, rýži, těstoviny a podobně), na 1/3 talíře dejte zdroj bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky) a zbytek talíře doplňte zeleninou jakékoliv tepelné úpravy kromě smažení.
- Maso (drůbeží, hovězí libové, vepřové libové) zařazujte 1x denně, asi 90 g před kuchyňskou úpravou. Vyřaďte vnitřnosti a masa mláďat kvůli vysokému obsahu purinů.
- Bílkoviny doplňte z jiných zdrojů – polotučné mléko a mléčné výrobky, vejce, ryby, tofu, šmakoun a robi.
- Mléko vybírejte s obsahem 1,5 % tuku, jogurty neslazené 3–4 % tuku, nízkotučný či polotučný tvaroh, nízkotučné kefírové mléko.
- Vyřaďte veškeré uzeniny – salámy, párky (včetně „dietních“), klobásy a paštiky. Ke konzumaci je naopak vhodná šunka nejvyšší jakosti.
- Vyřaďte masové vývary a extrakty. Používejte čerstvé bylinky a koření s nízkým obsahem soli.
- Potraviny s vyšším obsahem purinů (maso, vnitřnosti a luštěniny) předvařte ve větším množství vody. Puriny se vyvaří do vody a tím se zmenšení jejich množství na porci.
- Vhodná tepelná úprava je příprava na páře, vaření, dušení, pečení, grilovaní na sucho. Smažením ztrojnásobíte kalorickou hodnotu pokrmu.
- Vyvarujte se sladkostí– místo mléčné čokolády si dejte hořkou čokoládu, místo kalorických sušenek si dopřejte kvalitní sušenky bez náplně a polevy. Místo čokoládového máslového dortu tvarohový dort s ovocem.
- Dodržujte pitný režim – vypijte 2–2,5 l čisté vody denně. Lze také pít slabé čaje a vodu s citronem. Nejsou vhodné ovocné džusy, sirupy a limonády.
- Vyřaďte alkohol, zvyšuje riziko dnového záchvatu. Maximální možné povolené množství je 125 ml bílého suchého vína či 300 ml 10stupňového piva. Tvrdý alkohol je lepší vyřadit úplně.
- Kávu lze zařadit až 5 šálků denně. Vyvarujte se káv typu 3 v 1 a podobně.
- Přestaňte kouřit.
- Věnujte se vhodné pohybové aktivitě každý den.
Rámcový jídelní lístek pro diabetickou dietu (175 g sacharidů za den)
Energie 6 150 kJ, bílkoviny 75 g, tuky 50 g, sacharidy 175 g.
Snídaně (celkem by měla obsahovat 35 g sacharidů):
- 1/4 l bílé kávy, nebo mléka, nebo čaj s mlékem
- 50 g chleba, nebo celozrnný rohlík
- 50g bílkovinná potravina (nízkotučný sýr do 30 % t. v s., nízkotučný tvaroh, šunka, drůbeží párek, vejce)
- 100 g ovoce, nebo dia kompot, nebo 30 g chleba (celozrnné pečivo)
- 15 g rostlinného tuku do pokrmů
- 10 g mouky do pokrmů
- 1/4 vejce (nemusí být však v pokrmu obsaženo)
- 150 g zeleniny (jako tepelně upravená příloha, nebo jako salát)
- 90 g libového masa (hovězí, vepřová kýta, kuřecí, králík)
- 100 g brambor = 2 polévkové lžíce,
- nebo 80 g vařených těstovin = 4 polévkové lžíce,
- nebo 70 g dušené rýže = 3 1/2 polévkové lžíce,
- nebo 70 g bramborového knedlíku = 2 plátky,
- nebo 60 g houskového knedlíku = 2 plátky,
- nebo 100 g vařených luštěnin = 9 polévkových lžic,
- nebo 130 g bramborové kaše = 4 polévkové lžíce,
- nebo 40 g chleba, nebo celozrnný rohlík
- 2 dl mléka, nebo 50g bílkovinná potravina (sýr, šunka, tvaroh)
- 30 g chleba, nebo celozrnný rohlík
- 15 g rostlinného tuku do pokrmů
- 10 g mouky do pokrmů
- 150 g zeleniny (jako tepelně upravená příloha, nebo jako salát)
- 90 g libového masa
- 100 g brambor, nebo viz oběd
- 150 g ovoce, nebo dia kompot, nebo 40 g chleba
Tato dvě onemocnění bohužel nevyléčí speciální dvoutýdenní dieta či různé léky a doplňky stravy podporující redukci hmotnosti, o kterých se s oblibou píše v některých časopisech. Po krátkodobé dietě se totiž většina jedinců vrátí zpět k původním návykům a tím dochází k nechtěnému jo-jo efektu.
Je dobré si uvědomit, že nedržíte dietu, ale učíte se pravidelné racionální stravě. Tedy stravě, která je doporučována celé populaci. V běžném životě to znamená, že si můžete s klidným vědomím a svědomím občas dopřát i některé ze „zakázaných“ oblíbených potravin, pokud je započítáte do celkového denního příjmu a výdeje energie. Jednoduše, pokud máte večer v plánu například oslavu narozenin a víte, že tam bude spousta lákavých pokušení, vykompenzujte je pohybovou aktivitou ještě ten samý den před oslavou nebo den poté. Také můžete ten den, či den poté, omezit celkový příjem energie v průběhu dne, například k hlavnímu jídlu si dát pouze zeleninový salát nebo si nedopřát zbytečně kalorické svačiny. A pokud se jeden den zapomenete a zhřešíte, nezoufejte, nic není ztraceno, tímto způsobem to můžete zachránit pozítří.
Je dobré si zapamatovat: Nejsou zdravé a nezdravé potraviny, ale pouze jejich nezdravé množství.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © MAgnot