Význam večeře pro diabetiky
Povolené množství jídla na den nemůže diabetik sníst libovolně, kdy se mu hodí. Je třeba dodržovat pravidelnost a navíc dbát ještě na to, aby celodenní strava byla rozdělena rovnoměrně do několika denních jídel. Doporučuje se, aby doba lačnění od večeře do rána, tedy doba nutná ke spánku, byla pokud možno krátká, aby tak mohla být naopak celodenní dávka potravin rozdělena na dobu co nejdelší. Tím se zabrání tomu, že by se za krátký časový úsek do organismu dodalo příliš potravy, kterou diabetik při své porušené přeměně živin nemůže tak snadno zpracovat.
Výhodné je snídat ráno co nejdříve, dopoledne mít přesnídávku, mezi obědem a večeří posvačit a po večeři těsně před spánkem sníst ještě malé množství jídla jako druhou večeři.
Intervaly mezi jídly by měly být zhruba stejné a denní dávka potravy má být mezi ně rozdělena tak, aby jedna třetina celodenního množství připadla na snídani a přesnídávku. Druhá třetina na oběd a svačinu a poslední třetina na první a druhou večeři. Podle těchto zásad jsou sestaveny i návody jídelníčků, které dostává diabetik ve speciální ordinaci pro nemocné s cukrovkou. Tyto jídelníčky umožní snadné a správné sestavení předepsané denní stravy.
Potraviny vhodné pro diabetiky k večeři
Pro diabetika jsou potřebné sacharidy, tuky, vitamíny, minerální látky, voda a buničina.
Doporučení:
- Stravujte se pravidelně – zpravidla šestkrát denně (závisí to na inzulinovém režimu).
- Nesmíte hladovět, zachovávejte proto pravidelnost ve stravování (čas a množství jídla).
- Dodržujte pitný režim (pijte minerální vody, ovocné čaje, přírodní šťávy – nezapomeňte je započítat do sacharidových jednotek).
- Strava musí být dostatečně energeticky vydatná a pestrá. Nezapomeňte, že bílkoviny jsou v doprovodu tuků (maso) a sacharidů (rostlinné zdroje).
- Dieta se musí individuálně vypracovat pro každého pacienta, přizpůsobit se rodinným stravovacím zvykům a musí se pravidelně kontrolovat, aby se vyloučilo působení nepříznivých vlivů.
- Mezijídlo je menší dávka jídla (1 až 2 sacharidové jednotky), které se podává mezi hlavními jídly, respektive jako druhá večeře. Velikost mezijídla závisí na inzulinovém režimu, stupni a trvání fyzické zátěže během dne. Mezijídlo je někdy nutné, aby se zabránilo hypoglykemii (nízké hladině cukru v krvi) a aby se udržela dobrá kontrola glykemie. Do jídelníčku je vhodné zařadit 1 až 2 zeleninové dny s přiměřeným množstvím ovoce.
Večerní jídelníček pro diabetiky
Večeře pro ty, kdo chtějí zhubnout:
- večeře I: 100 g masa (nebo ryba, tvaroh, cottage sýr, mozzarela, tofu), 200 g zeleniny, 120 g brambor, 10 g oleje
- večeře II: 150 g ovoce (nebo 150 g mléka nebo jogurtu)
- běžná večeře I: dušený květák, tofu, brambory
- večeře II: jogurt
Druhá varianta:
- večeře I: 150 g rostlinného tuku, 10 g mouky, 1/4 vejce, 150 g zeleniny, nebo 100 g ovoce, 70 g masa, 100 g brambor
- večeře II: 150 g ovoce, nebo dia kompotu, nebo 40 g chleba (žemle)
Dále večeře na celý týden:
Pondělí
- večeře I: přírodní roštěnka, bramborová kaše, okurkový salát
- večeře II: 100 g jablek
- večeře I: pomazánka z taveného sýra, 60 g chleba, 100 g jablek, hořký čaj
- večeře II: 100 g ovocné dia přesnídávky
- večeře I: 100 g studené vepřové pečeně, 60 g chleba, 100 g kyselé okurky, hořký čaj
- večeře II: 180 g pomeranče
- večeře I: flíčky zapečené s vepřovým masem, sterilovaná červená řepa
- večeře II: 100 g pomeranče
- večeře I: kuřecí salát, 50 g chleba, 100 g jablek, hořký čaj
- večeře II: 100 g kedlubny
- večeře I: filé na česneku, brambory, rajčatový salát
- večeře II: 100 g ředkviček
- večeře I: hovězí plátky na pepři, dušená rýže, jablečný kompot
- večeře II: 150 g pomeranče
Poznámka na závěr
Rychlý vzestup hladiny krevního cukru způsobují: cukr, bílý a tmavý chléb, pečivo z bílé mouky, hotové výrobky z brambor, ovocné šťávy, kompoty, bílá loupaná rýže, těstoviny, běžné sladkosti, velké množství tekutin při jídle.
Pomalý vzestup hladiny krevního cukru způsobují: brambory na loupačku, výrobky z celozrnné mouky, čerstvé neloupané ovoce, zelenina, čerstvé saláty, luštěniny, rýže natural, kysané mléčné výrobky, sladkosti pro diabetiky.
Od lékaře by měl každý diabetik vědět, kolik sacharidů, tuků a bílkovin by měl za jeden den sníst. Podle daného množství je pak nutné upravit jídelníček.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © JakBy