Proč je cítit aceton v dechu při cukrovce
Z dechu je cítit aceton i za běžných okolností, ale ve velmi malém množství. Vzniká přirozenou chemickou reakcí a ketolátky tělo využívá jako zdroj energie v případě nedostatku glukózy (při hladovění). Pokud je ho však v těle příliš, jde cítit ve velké míře z úst.
Aceton spolu s kyselinou hydroxymáselnou a acetoctovou (dohromady takzvané ketolátky) vzniká při neléčené cukrovce (především u diabetu I. typu, který je diagnostikován u mladých jedinců a je způsoben nedostatečnou tvorbou inzulinu slinivkou břišní). Hladina glukózy v krvi je značně zvýšená, ale chybí inzulin, který se podílí na jejím transportu do tkání. Tkáně tak vlastně hladovějí, což je signálem k masivní aktivaci tukových rezerv. Ne všechny mastné kyseliny z tuků mohou být zpracovány na využitelnou energii, některé jsou tedy přeměněny na ketolátky.
Ketolátky okyselují vnitřní prostředí organismu, aceton je navíc jedovatý pro nervovou tkáň. Nebyla-li dosud u nemocného cukrovka zjištěna nebo zapomněl-li si diabetik píchnout dostatečnou dávku inzulinu, projeví se vysoká hladina cukru v krvi spolu s přítomností velkého množství ketolátek „hyperglykemickým ketoacidotickým kómatem“. Jedná se o poruchu vědomí, která se rozvíjí postupně a předcházejí jí další příznaky: žízeň, bolesti břicha, zvracení, hluboké dýchání.
Aceton je prchavá látka, přechází proto do vydechovaného vzduchu, v němž je cítit. Celý stav připomíná otravu jedem. A ve své podstatě otravou je, přestože jed vznikl přímo v těle nemocného. Při rozvoji popsaných příznaků je nutné ihned přivolat záchrannou službu.
Acetonový zápach z úst – další příčiny
Acetonový dech se také objevuje z důvodu hladovění, kdy se spálí veškerá glukóza a tělo přejde na tuky. Objevuje se i u nemocné slinivky břišní a tam, kde je intolerance ovocného cukru. Za zvýšeným zápachem z úst ale může také stát zánět v ústech.
Jak léčit acetonový dech
Pokud se jedná o komplikaci cukrovky a ne hladovění, musí být léčba zahájena urgentně. Lékař nejprve zkontroluje hladinu cukru v krvi a pak zahájí léčbu inzulinem. Ve vážných stavech je zapotřebí dotyčného hospitalizovat na JIP a zajistit u něj kardiovaskulární funkce, kontinuálně podávat kyslík, nitrožilně se pak vedle inzulinu se podává i bikarbonát sodný, který pomůže vyrovnat příliš kyselé pH. V případě neléčení se acidóza prohlubuje, rozvíjí se hypokalémie a nemocný upadá do diabetického kómatu a následně umírá na otok mozku anebo aspiraci. Naštěstí je dnes úmrtnost na tuto závažnou komplikaci minimální.
Aceton v dechu u dětí
Dětem většinou páchne dech při virózách, angíně, ale právě i u cukrovky.
Příčiny
Při hladovění a sníženém přísunu sacharidů, případně při horečce, může v organismu dojít ke zvýšené produkci ketolátek, které pokud nejsou spotřebovány, objevují se v dechu či moči. Cukrovka ale není jedinou příčinou podobného nálezu. V literatuře se uvádí, že cukrovka nebývá u batolat diagnostikována příliš často. Většinou se tak jedná o zánětlivé onemocnění.
Léčba
Léčba je závislá na odstranění příčiny. Pokud se jedná o zánět v dutině ústní, je možné použít octenidin. Může být v různých formách, vhodný je gel na sliznice nebo ústní voda. U gelu je menší riziko spolknutí než u ústní vody. Další možností jsou přípravky s látkou methylrosanilinii chlorati – jde o 1% roztok známý jako fialka nebo genciána. Sice se dnes pro děti nedoporučuje, ale pokud neseženete přípravek s octenidinem, je fialka lepší než nic.
Dalším poměrně závažným problémem je možná dehydratace, která může u několikaměsíčního dítěte nastat velmi rychle. V tomto případě dávejte pít cokoli – vodu, čaj, mléko, heřmánkový odvar. Zánět v dutině ústní je velmi bolestivý.
Jde-li však o cukrovku, tak neotálejte a okamžitě navštivte lékaře.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Tsyrem